Snittlön Chefstjänstemän i intresseorganisationer i Östergötlands
- Män 2023: ../mån
- Kvinnor 2023: ../mån
- Medel 2023: ../mån
Östergötlands län
Östergötlands län är beläget i sydöstra delen av landet och innefattar 13 kommuner, varav Linköping är den största, tätt följd av Norrköping.
Naturen är av varierande art och länet är mycket rikt på sjöar. Den centrala delen utgörs av flackt slättlandskap medan de södra och norra delarna består av skogsmarker. Länets västra del gränsar mot Vättern, som är Sveriges andra största sjö, och den östra delen gränsar mot Östersjöns skärgård.
Exempel på sevärdheter i Östergötland är Kolmårdens djurpark, Göta kanal, Linköpings Slotts- & Domkyrkomuseum och Vadstena slott. Även Omberg är ett populärt besöksmål.
Sedan 2012 bärs titeln hertiginna av Östergötland av prinsessan Estelle.
Prinsessan Estelle Silvia Ewa Mary blir hertiginna av Östergötland
Information om yrket
Chefstjänstemän i intresseorganisationer arbetar med att leda organisationens verksamhet och bistå de förtroendevalda i sitt arbete. En intresseorganisation är en organisation som arbetar för sina medlemmars intressen. I Sverige finns det många olika typer av intresseorganisationer, såsom biståndsorganisationer, sportklubbar och hälsofrämjande föreningar.
Arbetsuppgifter
En chefstjänsteman i en intresseorganisation är underställd organisationens styrelse. Chefstjänstemannen arbetar med att utföra de beslut som årsmötet och styrelsen har fattat. Rent konkret brukar chefstjänstemännen arbeta med att sköta organisationens ekonomi, förbereda underlag till styrelsemötena i organisationen och fungera som en presskontakt för organisationen. I större intresseorganisationer såsom stora biståndsorganisationer finns det många chefstjänstemän medan det i mindre intresseorganisationer kan finnas en enda chefstjänsteman, denna kallas då ofta för generalsekreterare.
Arbetsmiljö
Det kan vara en tuff arbetssituation att vara chefstjänsteman i en intresseorganisation. Arbetsbördan är ofta stor och det är inte alltid så att lönen är marknadsmässig. Det förekommer som regel arbete på helger och kvällar. En fördel ur arbetsmiljösynpunkt är att man som chefstjänsteman i en intresseorganisation har möjlighet att själv lägga upp sin arbetstid.